اخبار اردیبهشت 97 ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷

خداحافظی با کابل های مسی؛ ماده ای جدید برای انتقال جریان برق ابداع شد

۰ 459 ۰
خداحافظی با کابل های مسی؛ ماده ای جدید برای انتقال جریان برق ابداع شد

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا موفق به ابداع ماده ای جدید شده اند که قادر به هدایت جریان برق با چگالی ۵۰ برابر بیش از کابل های مسی متداول در صنعت برق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وی تری، چگالی جریان الکتریکی بسیار بالای این ماده که در مقایسه با تمامی موادی که در حال حاضر برای انتقال برق به کار می روند بسیار بالاتر و بی سابقه است، می تواند تحولی اساسی در خطوط انتقال برق ایجاد کند.
پژوهشگران ترکیبات دقیق این ماده ابداعی را فاش نکرده اند. اما اعلام کرده اند که ماده یادشده دارای ترکیباتی از زیرکونیم تریتلوئورید یا ZrTe۳ بوده و از رشته های نانو نیز در آن استفاده شده که چگالی جریان الکتریکی آن بسیار بالاست و از تمامی انواع فلزات رسانای موجود فراتر می رود.
چگالی جریان الکتریکی یک تابع نقطه‌ای است که مقدار جریان گذرنده از سطحی واحد و عمود بر مسیر عبور جریان را اندازه می‌گیرد. این کمیت را به اختصار با j نشان می‌دهند.
با استفاده از ماده جدید سیم کشی محصولات الکترونیک نیز متحول خواهد شد. زیرا این ماده سیم کشی مینیاتوری محصولات مختلف برقی را با ظرفیت بالای انتقال الکتریسیته ممکن می سازد. این اختراع تولید محصولات برقی بسیار کوچک که مناسب استفاده در عصر اینترنت اشیا باشند را هم تسهیل خواهد کرد.


نظرات کاربران ( ۰ )
ارسال نظر

شما نظر خود را در رابطه با این مطلب بنویسید

  • نام و نام خانوادگی :
  • ایمیل :
  • پیام شما :
  • کد امنیتی :